Zúčastnili jsme se

Výstava historických traktorů a ukázka dobové orby Mahouš 2017

 
V sobotu 7. 10. 2017 se jako každý rok konala výstava historických traktorů a ukázka dobové orby v Mahouši nedaleko Českých Budějovic. Setkání pořádá p. Václav Brožka, tamější sběratel starých traktorů i historické techniky, který na této akci vystavuje stroje ze své sbírky, a rovněž se této výstavy zúčastňují i další majitelé starých traktorů a zemědělských strojů z celé České republiky. Náš klub zastupoval Stanislav Brožka a Jirka Eibl.
 
V 10. hodin byla zahájena orba půdní frézou, předválečných traktorů Svoboda, Deutz, amerických traktorů a traktorů Zetor 25, Škoda 30. Přibližně okolo poledne následovala ukázka práce mlátičky obilí, samovazu, odpoledne prováděly orbu Zetor Super 50, Zetor 2023, RS 09, ZT 303, DT 54, DT 75, Kirovec a Stalinec.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Počasí nám tuto sobotu celkem přálo, bylo možno si prohlédnout přes 60 starých traktorů, pluhy a jinou dobovou techniku. Pořadatel zajistil občerstvení i hudební doprovod po celou dobu výstavy. Akci navštívilo poměrně mnoho diváků, malých i velkých a těšíme se na další setkání.
 
Autor: Jiří Eibl
 

"Dechy" 2017

 

III. ročník soutěže historických motocyklů do 50 ccm VCC České Budějovice – „Odštěpek Trhové Sviny.“ Dva roky utekly jako voda, sezóna veteránských akcí se rozjela a nastala otázka: „Budeme letos pořádat závody dechů v Trhových Svinech.“ Padla jednoznačná odpověď: „ANO.“ A tak jsme se s přáteli dechů sešli 15. července 2017. Akci jsme pojali ve sportovním duchu s cílem sejít se s partou nadšenců „dechů“ – mopedů, pionýrů a motocyklů s obsahem do 175 ccm.

Sraz účastníků byl formou šuškandy. Sešlo se nás celkem dvacet devět nadšenců. Na startu, který byl letmý a odstartoval nám jej prezident VCC České Budějovice Pavel Hartl bylo vidět značky Jawa, Manet, Stadion, Eska, ČZ, Puch, Simson, NSU. Všech dvacet devět závodníků odstartovalo v 11:00 od hotelu Atos směr Chvalkov, Kamenná s cílem I.etapy v Horní Stropnici. Tady jsme si udělali přestávku na oběd, a abychom se nenudili, tak i jednu vtipnou zkoušku. Úkol napohled jednoduchý, ale splnit jej už tak jednoduché nebylo. Do dvaceti vteřin pomocí nohou zasunout dva písty do válce motoru TATRA 57. Touto zkouškou jsme chtěli odhalit fyzickou zdatnost našich kamarádů.

Po chutném obědě v restauraci pana Maška jsme vyrazili do II. etapy závodu. Náš cíl byl jasný – směr Dobrá Voda. Ale ne ta s tím kostelem. My jsme jeli na parkoviště před továrnu Dobrá Voda na Jakuli, které jsme využili pro splnění druhé zkoušky. Slalom mezi kužely na určený čas. Pro zpestření jsme zde měli ještě jednu „sranda“ zkoušku. Jízdu s pytlem na hlavě, s vypnutým motorem a dojezdem na stanovený cíl.  Tato zkouška nás všechny pobavila, protože orientace poslepu ne všem šla podle jejich představ.

Společně letmým startem jsme se po ukončení zkoušek vydali směr Petříkov, kde jsme se všichni zastavili na zmrzlinový pohár v hospůdce „Na rafandě“ u paní Šlapákové. Chvilku jsme poseděli a hurá dále. Pokračovali jsme do Jílovic, kde nás Petr Sojka zdokumentoval na společné fotografii. Odtud jsme se přesunuli do Trhových Svin k hotelu „Atos“. Tady byl závod ukončen vyhlášením výsledků a oceněním těch nejlepších.

Po celou dobu závodu nás doprovázel Michal Sojka, který nám zajišťoval se svým vozem odtahovou službu. Petr Sojka nezklamal. Opět si pro všechny připravil vtipnou zkoušku, kterou jsme měli možnost absolvovat v průběhu celého závodu.  Sám si ji také vyhodnotil. Oběma patří naše poděkování.

Rovněž děkujeme za pomoc při závodě Lence Wawreynové a prezidentu Pavlu Hartlovi.

Konečné hodnocení. Letošní ročník byl moc fajn, počasí nic moc, docela zima, sešla se nás dobrá parta a tak možná zase někdy.

Fotogalerie z akce je k dispozici ZDE.

Autorka: Alena Buřičová

Jízda Českou Kanadou 2017

V sobotu dne 24. června 2017 jsme se podívali již po několikáté na náměstí v Jindřichově Hradci za kolegy z Klubu historických vozidel Jindřichův Hradec. Z VCC České Budějovice se jízdy zúčastnili Sojkovi (na motocyklech), Voříškovi a Wawreynovi (v automobilech). Na prosluněném náměstí proběhla od 9 hodin výstava vozidel. V 11 hodin začala vozidla startovat na  60 km dlouhou jízdu Českou Kanadou s cílem ve Starém Městě pod Landštejnem. Na cestě nás čekalo několik soutěžních úkolů a otázek z historie. Došlo i na měření rychlosti v obci. Součástí jízdy byla přestávka v Nové Bystřici na slavnostech města spojená s výstavkou našich strojů a možností podívat se do Muzea veteránů Nová Bystřice. 

Další etapa nás zavedla na starobylé náměstí do Slavonic, kde byla další přestávka s možností poslechnout živou hudbu. Při plnění úkolu jsme vyšplhali na městkou věž z výhledem do okolí Slavonic. Cíl byl v cyklo-kempu v Starém Městě, kde byla večeře a vyhlášení výsledků jízdy. Bylo to takové milé setkání a již se těšíme na další ročník.
Fotogalerie z jízdy ZDE.
 

Autor: Stanislav Wawreyn, ml.


 

Jak jsme točili Četníky z Luhačovic

V létě mě zavolala produkce Četníků z Luhačovic, že potřebují pro záběr německého kupce lázeňského domu v Luhačovicích nejluxusnější auto z 20 let. Samozřejmě mě potěšilo, že si myslí, že je to můj Rolls Royce Silver Ghost Alpine Eagle. Domluvený termín vyhovoval, a tak jsme se připravovali na cestu. Můj přítel Emil Roděj je z takových událostí přímo nadšený, a tak jel se mnou jako fotograf. Čas natáčení v Luhačovicích byl stanoven na 14 hodinu. Tak jsme v klidu stihli oběd s přítelem Láďou Samohýlem a ještě si prohlédnout jeho fantastické museum s jeho osobním a velmi zasvěceným výkladem. Po příjezdu do Luhačovic nebylo pochyb, kde se točí. Na kolonádě jsme za velkého zájmu lázeňských hostů zaparkovali Rollse a čekali. Ono totiž filmování je jen o čekání.

Není to taková legrace jako by si někdo myslel. Vzhledem k tomu, že už jsem točil několik filmů i seriálů, tak o tom něco vím. Potěšilo nás, že jsme si mohli poklábosit s mnoha herci. Některé jsme znali, ale některé mladé jsme viděli poprvé a doufám, že ne naposledy. Potom se na mě vrhli v maskérně, nalíčili a v kostymérně mi našli něco dobového na sebe. Nebyla to legrace, oni v těch 20 letech asi tolik nejedli jako já říkal pan režisér, než mě oblekli podle svého přání.

Záběry jsme měli tři, ale jen příjezd před Hotel Popper jsme točili 18x. Spojka u Rollse už snad i plakala. Buď nebylo slunce, nebo ho bylo moc, nebo někdo zkazil záběr pohybem, nebo špatnou řečí. Dokonce po zakopnutí jednoho herce vybuchlo celé okolí salvou smíchu. Když byla přestávka a zašli si na kávu tak nás vybavili vysílačkou, abychom se neztratili a byli okamžitě k mání.

Lázeňští hosté nás měli za herce a chtěli se s námi fotit. Překvapilo mě, jak jsou i známí herce družní a mají úctu k veteránský autům. Musel jsem vysvětlovat, jak co funguje a také historii vozu. Ať to byl pan Zedníček nebo pan Budař či ostatní, včetně pánů režisérů ze Slovenska. Tým brněnských herců se mezi sebou i pěkně hecoval což dávalo natáčení pěkný náboj. Zkrátka byla to krásná a zajímavá práce v perfektním kolektivu. Až nám bylo líto, že to končí, ale oni našeho německého podnikatele hned na začátku zavraždili a bylo co vyšetřovat. Tak jsme se zase plni dojmů vrátili domů. Malou fotogalerii z natáčení můžete shlédnout ZDE.

Autor: Anatol Daňha

O pohár města Soběslav 2016

V sobotu 10. září se menší skupina motocyklistů z VCC České Budějovice zúčastnila soutěže historických vozidel „O pohár města Soběslav“. Sešli jsme se okolo 10 hodiny ranní na soběslavském náměstí. Po tradičním fotografování u kašny jsme se přesunuli do oblíbené cukrárny. Při kávě a příjemných hovorech nám dopolední čekání na start rychle uběhlo. Jezdci a řidiči se vydali na trať v pravé poledne. Pečivě naplánovaná trasa, protkaná různými soutěžními úkoly (dovednostními i ryze odhadovými) nás zavedla do Třeboně. Zde na účastníky čekalo překvapení v podobě povoleného průjezdu zámeckou zahradou s fotografováním. Vzhledem k letním teplotám pak také všichni přivítali exkurzi do chladných a chmelem vonících sklepů pivovaru Regent. Po návratu do Soběslavi na nás čekala večeře v kempu „Plovárna“. Po ní následovalo vyhlášení výsledků. I když naše výprava tentokrát nedosáhla na žádnou z cen, odjížděli jsme ze Soběslavi s pocitem krásně stráveného dne a s jistotou, že se sem zase za rok vrátíme. Díky pořadatelům za pěknou soutěž! Fotogalerie ze soutěže je ZDE.

 

Autor: František Štěch, ml.

Jízda Moravským Slováckem 2016

Pořadatelem již 18. ročníku jízdy a setkání historických vozidel je Slovácký Veteran Car Club v Uherském Hradišti. Akce se koná každé 2 roky. V letošním roce se z našeho klubu zúčastnila skupina čítající 4 automobily a 6 motocyklů.

Zázemí akci poskytuje vzdělávací centrum v Uherském Hradišti, kde účastníci mají k disposici obrovské parkoviště, nově rekonstruované koleje pro ubytování a jídelnu menzy, která po celé 3 dny výborně plní žaludky všech účastníků. Start spolu s výstavou vozidel na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti byl naplánován na 11 hodinu. Pro zpestření a pobavení účastníků i diváků pořadatelé připravili vyjížďky dobově ustrojené skupiny cyklistů a vystoupení taneční skupiny z Okrašlovacího spolku v Luhačovicích, která při tónech dobové hudby předvedla několik tanečních vystoupení ve stylu charleston.

Když odbila 11 hodina, celá plejáda automobilů a motocyklů se v minutových startovních intervalech dala do pohybu. Trasa směřovala přes Vlčnov do Uherského Brodu, kde účastníci dostali výborný oběd a po přestávce se vozidla se svými posádkami vydala na trasu přes Hluk do Veselí nad Moravou a zase zpět do Uherského Hradiště. Na trase bylo pro jezdce připraveno opět množství jednoduchých, ale záludných úkolů, s jejichž splněním se každý ne zcela úspěšně vypořádal. Pořadatelé však mysleli i na ty, kteří na poháry vítězství nedosáhli a formou tomboly předali množství cen spolu s účastnickou fotografií.

A pak už se jen slavilo, hodovalo, tancovalo a klábosilo až do nočních hodin…

Závěrem bych si dovolil poděkovat všem pořadatelů za přátelskou atmosféru, vstřícnost a pohostinnost, sponzorům za materiální a finanční podporu a nezbývá, než se těšit na další ročník Jízdy Moravským Slováckem roce 2018.

Různé fotogalerie z jízdy jsou ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE.

Autor: Petr Sojka

Budweis Classic 2016 - setinová rallye

Krátké zhodnocení akce konané 13. 8. 2016 z pohledu spolujezdkyně jedné z posádek.
 
Deset startujících posádek se sešlo 13. 8. 2016 v Autokempu Křivonoska na přejímce vozidel akce 2. ročníku setinové rallye Budweis  Classic 2016. Na startu se objevily vozy značky Fiat, Alfa Romeo, Triumph, Austin Healey, MG.
Start I. etapy byl v Autokempu Křivonoska, jejím cílem byla obec Mahouš, kde soutěžící absolvovali jednu ze zkoušek závodu. II. etapa závodu byla odstartována v Mahouši s cílem dojezdu všech vozidel na letiště Hodonice. Tady nás čekala další rychlostní a zručnostní zkouška. Pro nás začátečníky nová zkušenost. Práce se stopkami, zručnost řidiče. Ale i přes tato úskalí jsme to všichni nějak zajeli. Z letiště Hodonice jsme absolvovali III. etapu soutěže do obce Všeteč, kde jsme byli ubytováni, a kde večer proběhlo i vyhodnocení celé akce. Ti z nás, kteří se této akce zúčastnili poprvé, byli šťastní, že podle itineráře našli cíl závodu. 
Nebudu zde rozepisovat, kdo byl vítězem a jaké bylo umístění jednotlivých posádek. Pro nás bylo důležité, že všech deset startujících posádek se umístilo v první desítce.
Chci poděkovat pořadatelům za nás všechny účastníky závodu za nádherně strávený den na krásně zvolené trase a s dobrou partou nadšenců Setinové rallye Budweis Classic 2016.
Několik fotografií je k dispozici ZDE.
 
Autor: Alena Buřičová

Domažlice 2016

Akce konané 20. 8. 2016 v Domažlicích se z našeho klubu zúčastnilo několik nadšenců, kteří  náš klub reprezentovali velice úspěšně a s dobrými výsledky. Na jízdu historických vozidel nás z Českých Budějovic přijela dobrá parta závodníků s motocykly značek Jawa, Praga BD 500, Royal Enfield, ČZ. Automobily z našeho klubu reprezentovaly značky Standard V3, Aero 500, Tatra 57 sport, Walter Junior. Trasa závodu nás provedla velice nádhernou krajinou kolem Domažlic, kde na nás na trase čekalo několik zkoušek. A protože den byl nádherný, počasí a štěstí  nám přálo, tak se nám všem celkem dařilo. Na stupních vítězů na večerním vyhlášení výsledků soutěže za náš klub stanuli: 

1.místo absolutní vítěz soutěže Růžena Sojková

1.místo auta do r. v.  1925 Pepa Voříšek

1.místo auta do r .v. 1932 Miroslav Starý

4.místo auta do r. v. 1945 Honza Buřič

Takže krátké zhodnocení. Do Budějovic jsme přivezli tři čakany a spoustu krásných zážitků z této akce. Pořadatelům patří náš dík a zase se těšíme se na další ročník.
Více fotografií ze sutěže si můžete prohlédnout ZDE.
Autor: Alena Buřičová

Domažlice 2015

22. srpna 2015 se již tradičně početná skupina jezdců a řidičů z našeho klubu vydala se svými stroji na jízdu veteránů Domažlickem. Letos se konal již 41. ročník. O tom, že se akce opět vydařila svědčí jen krátký komentář jednoho nejmenovaného člena našeho klubu "Nevím, co k tomu napsat, ale byla to opět Super akce."

 
 
Zpráva o jízdě v Domažlickém deníku ZDE.
Fotografie z jízdy ZDEZDE a ZDE.
 
Autor: František Štěch ml.

Jízda historických vozidel okolím Plzně 2015

 

Dne 30. května 2015 jsme se zúčastnili 26. jízdy historických vozidel okolím Plzně. Sraz účastníků byl tradičně na Bolevecké návsi. Bolevecká náves je národně technická památka. Starodávná vesnická náves s opravenými budovami statků je obklopena novodobou výstavbou. Zde se vrátíte do starých časů.

 
Trať v délce asi 75 km vedla okolím Plzně . Na trati jsme plnili různé dovednostní úkoly. Součástí byla i fotosoutěž. Na výkazu jízdy jsme měli vyobrazeny 4 snímky. Měli jsme určit v které obci se určitá budova nebo kaplička nachází. Toto nás nutilo pečlivě sledovat okolí trati. Součástí vyjížďky byla i prohlídka zámku Kaceřov. Nynější majitelé jej dostali v restituci v neutěšeném stavu, avšak snaží se zámek dostat do původního stavu. Ještě je čeká dlouhá cesta do zdárného cíle, ale i tak byla návštěva velmi pěkná.

 

I my jsme absolvovali jízdu bez větších komplikací. Trochu nás ale zlobilo počasí. Sluníčko se schovávalo za deštivými mraky. A taková mokrá vozovka! Z kopečku v serpentinách – pěkná klouzačka. Při vyhlášení výsledků se na nás sluníčko usmálo a úspěšně rozehřívalo naše vyfoukaná a navlhlá těla. Pořadatelé měli pěkně připravenou trať značenou šipkami, takže i účastníci neznalí okolí Plzně nebloudili. Akce je velmi pěkná a účast na ní velmi doporučujeme.

 
Fotogalerie z akce ke shlédnutí ZDE.
Autor: Růžena a Petr Sojkovi

Jízda Klatovskem 2015

 

Dne 13. června 2015 se početná skupinka z našeho klubu zúčastnila 13. ročníku „Jízdy Klatovskem“. Této akce se zúčastňuje čím dál více jezdců nejen tuzemských, ale i početná skupina z Rakouska a Německa. Letos na trať odstartovalo 152 účastníků.

 

Jízda tradičně využívá zázemí „Eurokempu Běšiny“, cca 10 km od Klatov směr Železná Ruda, kde je zajištěno ubytování, start i cíl a vyhlášení výsledků. Trať dlouhá asi 90 km vedla okolím Klatovska, je rozdělena na dvě etapy s přestávkou na oběd. Jezdci provádějí různé zkoušky, letos to bylo našroubování a vyšroubování matic na šrouby na čas, dojezdy v různé vzdálenosti k překážce jak předním tak i zadním kolem, jízdu zručnosti na čas (slalom, prkno, zastavení zadním kolem v určeném úseku). Pro pobavení odhadnout váhu stroje i s jezdcem. Na projetí trasy jsme měli dostatek času a nebyl důvod nikam chvátat. Krásně jsme si užili slunný den plný pohody. Při vyhlášení výsledků na naše členy čekalo i několik míst na stupních vítězů. Výsledky najdete ZDE.

 

Smolařem byl pan ing. Jan Buřič, který přijel se svojí Tatrou 57 sport. Bohužel během páteční projížďky mu Tatřička vypověděla službu a musel ze soutěže odstoupit. Celou trať však projel se svým novým vozem a jízdu a naše zkoušky zdokumentoval. Fotografie z jízdy najdete ZDEPoděkování patří všem pořadatelům v čele s ředitelem jízdy ing. Krejčím za hladký průběh celé akce a také štědrým sponzorům za hodnotné ceny. Nezbývá tedy než se těšit na následující ročník, který se bude konat 11. 6. 2016. Účast vřele doporučujeme.

Video-upoutávka na 13. ročník Jízdy Klatovskem ke shlédnutí online ZDE.

Upoutávka na 13. ročník Jízdy Klatovskem v tisku ZDE.

 

Autor: Růžena a Petr Sojkovi

Budweis Classic 2015 - setinová rallye

V sobotu 15. srpna se konal 1. ročník setinové rallye Budweis Classic pořádané Veteran Car Clubem České Budějovice. Jde o typ závodu jako slavné Mille Miglia nebo Ennstal Classic, či i v Čechách South Bohemia Classic nebo Carlsbad Classic. Pro klub šlo o úplně nový typ závodu, i když v historii (desítky let zpátky) se již zkoušel závod s jízdou dle šipkového itineráře. V rámci Budweis Classic se tedy jelo dle šipkového itineráře, ale navíc i přesně na čas, tedy na minutu přesně mezi jednotlivými časovými kontrolami. Průměrná rychlost nebyla nijak závratná, aby se každý mohl snadno v itineráři zorientovat a závod si užil bez stresu.

Dále bylo připraveno 6 testů přesnosti. První přímo na Křivonosce, další tři na letišti u Dynína a poslední dva byly na parkovišti závodu Dobrá Voda u Byňova. Pro testy přesnosti se používala časomíra s průmyslovým laserovým snímačem s přesností měření na tisíciny sekundy. Pro naše účely jsme potřebovali „pouze“ setiny. Každý test přesnosti bylo potřeba zajet na setinu přesně za předem určený čas. Co setina rozdíl, to trestný bod. A fakt to není jednoduché! Celkem přijelo 10 klasických vozidel: Jaguar E-Type, Austin Healey 100/6, Mercedes-Benz 190 SL, Alfa Romeo Spider, MGA, Škoda Felicia a čtyři auta Triumph Spitfire. Po krátkém přivítání a vysvětlení pravidel jsme se pustili do prvního testu přesnosti, který byl na úvod až moc rychlý, ale proč ne?

Poté se v minutových intervalech startovalo do I. etapy závodu. Jelo se přes Hlubokou, Lhotice, Kolný, Ševětín, Mazelov, až na bývalé letiště u Dynína. Všichni účastníci dostali za odměnu zákusky, že našli cestu do cíle I. etapy. Abychom zpestřili testy přesnosti, byly vylosovány dvě posádky, aby je připravily podle vlastních představ. A hned se ukázalo sportovní nadšení a radost z jízdy. Na vlastní oči a s otevřenou pusou jsme viděli, jak pan Karel Mach (pořadatel Rallye Krumlov a South Bohemia Classic) smykuje se svou Felicií po poli a kolem kuželů a jednu zatáčku dokonce projížděl po dvou kolech (kola byla asi metr nad zemí)!!!

Dále se vyrazilo do II. etapy přes Dynín, Lomnici nad Lužnicí, Novosedly nad Nežárkou, Starou Hlínu, Stříbřec, Chlum u Třeboně, Suchdol nad Lužnicí, Hranice, až na parkoviště u závodu Dobré Vody u Byňova. Tam už na nás čekali Buřičů se svým Standardem z roku 1922, aby ozdobili závod. Po absolvování dvou testů přesnosti se vyrazilo do III. a zároveň poslední etapy. Trasa vedla přes Olešnici do cíle v Trhových Svinech, kde byla v Hotelu Atos pro všechny přichystána večeře. Následovalo vyhlášení výsledků, příjemné povídání a plánování dalšího ročníku. A jak závod dopadl? Výsledková listina je dispozice ZDE.

Autor: Pavel Hartl ml.

Závody "dechů" 2015

Sejít se s přáteli a kamarády v době letních dovolených není zrovna jednoduché. Loňský I. ročník jízdy dechů nás všechny, kteří jsme jej absolvovali, nadchl tak, že jsme se rozhodli jej v letošním roce zopakovat a uspořádat II. ročník. Sešli jsme se v sobotu 18. července v Trhových Svinech před hotelem ATOS. Ke startu „Dechů 2015“ nastoupilo celkem 20 účastníků na strojích Jawa „Pařez“, Jawetta, Jawa 21, Jawa 90, Jawa Robot, Babeta, ČZ 98 a Stadion 11 i 23.  Trasa nebyla nikterak náročná.

 

První etapu nám odstartoval prezident VCC České Budějovice Pavel Hartl, který nás po celý závod doprovázel a kontroloval. Cíl první etapy byl v penzionu Kamínek, kde byla pro všechny možnost se občerstvit. Zde nás překvapil Petr Sojka, který si pro účastníky připravil soutěž ve střelbě z praku na cíl – plechovku. Po vyhodnocení výsledků se vítězem stal Václav Tomek, který obdržel soudek chutného piva. 

Druhá etapa závodu byla odstartována po 14. hodině z penzionu Kamínek a vedle přes ves Hranice, která všechny účastníky závodu překvapila svou délkou. Trasa pak pokračovala přes Suchdol nad Lužnicí, Bor, Šalmanovice, Jílovice a Dvorec. Cíl etapy byl v Trhových Svinech u hotelu ATOS, kam jsme se vrátili v plném počtu, jezdci i stroje. Vyhodnocení soutěže bylo rychlé, protože každý ze startujících už vyhrál tím, že v pořádku dojel do cíle. Počasí nám přálo tak, že bylo až dost velké horko. Malé stroje i jejich „velcí“ jezdci II. ročník závodů dechů vydržely a tak je možné, že se za rok znovu setkáme u III. ročníku.

 

PS: Chtěla bych poděkovat ještě jednou Michalovi Sojkovi, který ochotně zajišťoval technickou pomoc a případný odtah poškozených strojů.

Autor: Alena Buřičová

S kopce do kopce 2015 - Svatý Jan nad Malší

 
Je již tradicí, že se členové našeho klubu v hojném počtu účastní pěkné soutěže historických vozidel ve Svatém Janu nad Malší. I letošní ročník byl hojně zastoupen, jak je zřejmé ze startovní listiny, která je k dispozici ZDE. A jak závod dopadl? V absolutním pořadí byly hodnoceny automobily a motocykly do r. v. 1945 a tato výsledková listina je ZDE. Pořadí v jednotlivých kategoriích je pak k dispozici na následujících odkazech: Moto C, Moto D, Moto EF, Auto C, Auto D, Auto EF. Všem úspěšným gratulujeme a srdečně zveme na další ročník 2016! Jeho organizátoři doufají v hojnou účast členů našeho klubu.
 
Autor: František Štěch, ml.

Královny silnic 2015

 

V sobotu 23. 5. 2015 se zúčastnily tři členky našeho klubu závodu „Královny silnic 2015“. Tato akce je pojata v duchu vycházejícího ze samotného názvu závodu. Zúčastnit se mohou pouze ženy. Doprovodná vozidla řízená muži jsou oporou a pomocí soutěžícím ženám.

Naše ženy – Růženu Sojkovou, Danu Mikešovou a Alenu Buřičovou doprovázeli na svých strojích po celý závod jejich manželé.

Celá akce byla pojata v duchu poznávacích a vědomostních zkoušek. Součástí akce byla návštěva provaznictví v Deštné, návštěva pivovaru v Žirovnici, kde se nachází stálá výstava knoflíkářství a šicích strojů. V Kamenici nad Lipou jsme navštívili pohádkovou říši „FÁBULA“. Akce byla zakončena ve Strmilově v penzionu Pod Šibeňákem. Počasí během dne bylo celé akci nakloněno, ale na sklonku samého konce závodu nás všechny zastihl vydatný déšť. Důležité bylo, že všechny zúčastněné ženy i se svými doprovody dorazili do cíle bez problémů se svými stroji. 

A jak celá akce dopadla? Růžena Sojková se svým strojem Jawa Robot se umístila na prvním místě v motocyklech i jako absolutní vítěz závodu. Druhé místo si vybojovala Alena Buřičová se svým strojem ČZ 100. Na krásném třetím místě skončila Dana Mikešová se svým motocyklem ČZ 125T.

 

Autor: Alena Buřičová

 

A jak jízdu popisuje "Královna silnic 2015" Růžena Sojková?

Ženy z našeho klubu se zúčastnily 3. ročníku dámské jízdy veteránů pořádané 23. května jindřichohradeckým Klubem historických vozidel. Již od rána panovala pohodová nálada. Na náměstí v Jindřichově Hradci se sjela skupina dam a dívek, které propadly kouzlu starých strojů a jsou zdatné v řidičském umění. Většina z nich měla s sebou i svůj milovaný pánský doprovod. Každá „královna“ má mít přeci i své sloužící! Co kdyby stroj vypověděl službu?

Na „královny“ čekala trať dlouhá asi 60 km. Byla rozdělena na několik úseků. Na určených zastávkách jsme povzbuzovány naším doprovodem plnily různé vědomostní i dovednostní úkoly. Všichni jsme pak navštívili Provaznické muzeum v Deštné. Průvodce nás poutavě seznámil s historií provaznictví v Čechách a přidal i ukázku výroby lan. Poté vedla cesta do Kamenice nad Lipou, kde si (kromě vědomostního úkolu) každá „královna“ vyzkoušela i svou dovednost střelby z kuše. Nesnadný to úkol! Dalším zpestřením jízdy byla prohlídka bývalého pivovaru v Žirovnici. V jeho prostorách se nacházelo hned několik sbírek. Vedle historie pivovarnictví byl zajímavý i výklad týkající se zdejšího perleťářství a knoflíkářství. Pastvou pro oči byla i sbírka nádherných, historických šicích strojů. Dobrou náladu a pohodovou jízdu nikomu nepřekazil ani přicházející déšť. Vždyť už zbýval ujet poslední úsek trati. S poruchou se potýkala jen jedna posádka a tak se dá říci, že všechny řidičky bezpečně a spolehlivě dovedly své stroje do cíle.

Děkujeme pořadatelům a hlavně paní Štěrbové za krásně prožitý den. Na další ročník se těšíme už teď a srdečně zveme: Dámy, připojte se k nám. Rozšiřte řady „královen silnic“!

Fotografie z podniku je možné shlédnout ZDE.

Autor: Růžena Sojková

 

Hornické slavnosti a otevírání muzejní sezóny 2015 Rudolfov

 

V sobotu 18. dubna 2015 se někteří členové VCC České Budějovice zúčastnili Hornických slavností a otevírání muzejní sezóny 2015 na Rudolfově. Akci pořádalo Hornické muzeum města Rudolfov. Fotografie z jízdy historických vozidel, jejichž autorem je pan Jiří Sperger, si můžete prohlédnout ZDE. Fotogalerii, kterou uveřejnil na svém webu Českobudějovický Deník si můžete prohlédnout ZDE.

 Autor: František Štěch ml.

 

O pohár města Soběslav 2014

 

6. září 2014 se několik členů zúčastnilo pěkného závodu historických       vozidel "O pohár města Soběslav". Sraz všech účastníků byl na náměstí v Soběslavi. Po fotografování u kašny byla možnost prohlédnout si všechny startující stroje. V pravé poledne se vydali všichni jezdci na cca 100 km dlouhý okruh vedoucí směrem na zámek Červená Lhota, Deštnou a Horní Radouň. Vrcholem okruhu byl zámek v Kamenici nad Lipou, kde si mohli účastníci prohlédnout rozsáhlou expozici automobilových modelů značky Matchbox, které byly  dílem britské továrny v Lesney (1947-1982). Historie továrny a její výroby byla součástí expozice. Cíl jízdy byl v podvečerních hodinách v kempu "Orion" v Roudné u Soběslavi, kde na unavené jezdce čekala večeře, živá hudba a udílení cen. Během celého dne totiž účastníci plnili rozličné úkoly. Jednalo se například o odhad vzdálenosti, váhy předmětů, zatloukání hřebíku, rychlost montáže svíčky, hod pístem na cíl či jízdu zručnosti na koloběžce. Nutno dodat, že někteří členové VCC ČB se dokonce objevili na stupních vítězů. Počasí nám přálo a tak byla vyjížďka velice příjemná. Připočteme-li přátelskou a pohodovou atmosféru celého podniku, nezbývá, než všem vřele doporučit účast v příštím ročníku.

 

Internetové stránky VCC Soběslav

Článek o soutěži na www.motorkari.cz

Fotogalerie ze soutěže

Autor: František Štěch ml.